Odbitki czy Foto- album ?- Recenzja.

Posted on Paź 24, 2016 in Uncategorized
Odbitki czy Foto- album ?- Recenzja.

Zanim nastała era Internetu jedynymi sposobami prezentacji fotografii były galerie, albumy czy też książki. Nim jednak taka fotografia została „wydrukowana” musiała zostać „odbita” w ciemni fotograficznej. W chwili obecnej mamy o wiele łatwiej – jeżeli chcemy wywołać odbitkę – wystarczy parę kliknięć w komputerze i wszystko gotowe – bez wychodzenia z domu.W erze cyfrowej drukujemy o wiele mniej – „ bo niby po co, skoro wszystko mam na telefonie/ komputerze”. Do zainteresowania się samym drukiem w fotografii zmusiły mnie wykonywane reportaże, którymi się zajmowałem. Zdjęcie, które „wywoływałem” musiało wyglądać tak samo dobrze na moim monitorze. Jak sprawić, aby to, co widzę na ekranie było identyczne(zbliżone) do odbitki ? Nie posiadając profesjonalnej wiedzy w tym zakresie postawiłem na metodę prób i błędów.

2

Zacząłem eksperymentować z laboratoriami fotograficznymi, drukując w wielu punktach swoje odbitki. W przeważającej większości pracownicy fotolabów nie byli chyba na czasie, bo sprawiali wrażenie jaskiniowców w dziedzinie druku. Mam tutaj na myśli to, że nie umieli sobie poradzić z bardzo prostym problemem. Ich produkt tak znacznie odbiegał od oryginału, że jestem przekonany o istnieniu Chochlika w maszynie, który nakłada filtry z instagramu na drukowane odbitki. Na moje szczęście w końcu znalazłem nowoczesny lab z profesjonalną obsługą, z którym do tej pory współpracuję.
Przymierzając się do swojej przyszłej wystawy poza odbitkami potrzebowałem kogoś, kto zajmie się foto-albumem ( również tymi miniaturowymi w formie „ulotek”). Poszukiwałem firmy, która spełni oczekiwania drukując mój pierwszy album. Poza najwyższą jakością wykonania, na najważniejsza jest jakość odwzorowania i zgodność z „oryginałem”. Całkiem niedawno Saal Digital (http://www.saal-digital.pl/) dał mi możliwość przetestowania ich produktu i zmiany zdania na temat tego typu produktu. W ciągu jednego dnia stworzyłem i wysłałem swój projekt do druku. Szczerze powiedziawszy byłem sceptycznie nastawiony zarówno do tego typu „reklam”,jak i jakości produktów- zmieniło się to, gdy 3 dni później otworzyłem przesyłkę z albumem.unboxing

 

Pierwsze wrażenie to solidność – bardzo dobrze wykonany produkt – niemiecka jakość. Album w formacie A4, oprawiony w twardą, czarną, połyskliwa okładkę. Wewnątrz 26 szarych, matowych kart o grubości ok 0,3 mm. Portrety rozmieściłem na 24 stronach. Dwie pozostałe to strony wewnętrzne okładek, na których zamieściłem cytaty. Na każde zdjęcie w albumie przeznaczyłem po stronie, poza jednym, który znajduje się na dwóch. Zaprojektowałem to celowo, aby sprawdzić jak będzie się zachowywał nadruk w tak newralgicznym miejscu. Materiał bardzo dobrze znosi zgięcia, nadruk się nie ściera, co nie przeszkadza w odbiorze zdjęcia.
2_2 3Najistotniejszą rzeczą było oczywiście odwzorowanie zdjęć. Do stworzenia albumu wybrałem wyłącznie portrety czarno – białe. Na moje oko zdjęcia są odwzorowane zadowalająco dobrze: jasność, kontrast, rozpiętość tonalna, brak jakichkolwiek zabarwień- nie mam zastrzeżeń.img_0804 img_0801 img_0800 img_0799Grubość okładki ( która nie jest watowana w moim wypadku) oraz stron, sprawia wrażenie solidnej. Wydaje nam się, że nie trzymamy w ręku gazety czy czasopisma fotograficznego, a album przetrwa lata. Strony są klejone stąd też możemy bez problemu projektować obustronnie jak na jednym arkuszu.img_0786 Osobiście wybrałem chyba najuboższą możliwą wersję. W zależności od rodzaju i grubości okładki ( standard/ watowana), stron wewnętrznych, formatu oraz wielu innych opcji dodatkowych, wasz foto album może kosztować już od stu do nawet kilkuset złotych. Koszt opisanego albumu to wraz z kosztem wysyłki to 195zł. Jedyny minus to opłata dodatkowa w wysokości 25zł za „nie” nadrukowanie kodu kreskowego, który znajduje się wewnątrz i na zewnątrz okładki – to jedyna rzecz która mi się nie spodobała.( lewy dolny róg/ prawy dolny róg )img_0806

img_0805

W mojej ocenie album zasługuję na 5-tkę z małym minusem ( minus za kod kreskowy). Warto dodać, że firma w chwili obecnej oferuje rabat w wysokości 75zł ( przy zamówieniu na minimum 125zł) co daje wam możliwość zamówienia foto-książki w cenie już od 50-70zł ! Polecam wszystkim wydrukowanie swojego małego albumu, portfolio – produkt tej jakości i w takiej cenie, stanowić będzie świetny prezent czy też pamiątkę. Na pewno w przyszłości zamówię niejeden foto- album.
img_0798 img_0796 img_0795 img_0794img_0803 img_0802

img_0797

Spodobał Ci się album lub wpis ? Daj „lajka” albo udostępnij – będzie mi bardzo miło ( na dole po lewej mamy magiczny przycisk ).
img_0793

Drukujcie swoje prace ! – szczerze do tego zachęcam jeśli tego jeszcze nie robiliście. W razie pytań służę pomocą.
https://www.facebook.com/jaroshkaphotography/
kontakt@jaroshka.com

Kamil Jarosh

( komentowanie wpisów jest wyłączone ze względu na spam, podziel się swoją opinią  na : https://www.facebook.com/jaroshkaphotography/ )

Leave a Reply